آرام گرافیک - عکس،فتوشاپ،آموزش،طراحی،کورل دراو،طراحی عکس

قطعنامه آمریکا درباره سوریه وتو شد

قطعنامه آمریکا درباره سوریه وتو شد

دسته بندی : گرافیک باران تاریخ : چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷

مجله اینترنتی ندا آنلاین:

62537 706 - قطعنامه آمریکا درباره سوریه وتو شد

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه و پس از دو روز نشست درباره دومای سوریه با ۱۲ رای موافق، ۲ رای مخالف و یک رای ممتنع نتوانست قطعنامه جهت دار آمریکا را با ظاهر تحقیقات فنی، مستقل و شفاف به تصویب برساند.
نگاهی به مفاد قطعنامه پیشنهادی آمریکا، چرایی مخالفت روسیه با آن را روشن می سازد:
در قطعنامه پیشنهادی آمریکا، حمله شیمیایی به دومای سوریه در هفتم آوریل ۲۰۱۸ که باعث کشته و مصدوم شدن تعداد زیادی از مردم سوریه شده هست، وحشتناک، توصیف و استفاده از سلاح های شیمیایی نقض جدی قوانین بین المللی دانسته شده هست که عاملان هر گونه استفاده از این سلاح ها باید پاسخگو باشند.
این قطعنامه با تاکید بر این که ماموریت سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی یافتن واقعیت هست و برای آن مجاز هست از تمام منابع اطلاعاتی درباره این حادثه جمع آوری و تجزیه و تحلیل کند.
قطعنامه پیشنهادی آمریکا هرگونه استفاده از سلاح و مواد شیمیایی سمی به عنوان جنگ افزار را در جمهوری عربی سوریه محکوم می کند و از اینکه به خاطر سلاح ها و مواد شیمیایی سمی همچنان در این کشور کشته و زخمی می شوند، ابراز نگرانی جدی دارد.
این قطعنامه با یادآوری این که دولت سوریه به پیمان منع استفاده از سلاح شیمیایی پیوسته هست، استفاده از هرگونه مواد شیمیایی همچون همچون گاز کلر به عنوان یک سلاح شیمیایی را نقض قطعنامه ۲۱۱۸ شورای امنیت و همچنین نقض معاهده منع استفاده از سلاح شیمیایی می داند.
همچنین در این قطعنامه از ادامه حضور گروه های تروریستی همچون داعش، القاعده، جبهه النصره و افراد یا گروه های وفادار به آنها در خاک سوریه ابراز نگرانی شده هست.
این قطعنامه با تاکید بر اهمیت انجام تحقیقات مستقل، بی طرفانه و شفاف برای بررسی حرفه ای شواهد مربوطه خواستار سفر بازرسان به مناطق امن سوریه در هماهنگی کامل با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل شده هست.
قطعنامه پیشنهادی آمریکا همچنین ماموریت یافتن واقعیت را نتیجه گیری درباره شناسایی مسئولان استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه ندانست اما در قاطعانه ترین شکل ممکن هرگونه استفاده از مواد شیمیایی سمی همچون گاز کلر را به عنوان یک ابزار جنگی محکوم کرد.
در این قطعنامه باز هم تاکید شده هست هیچ طرفی در سوریه نباید در موضوع توسعه، تولید، خرید، ذخیره یا انتقال سلاح های شیمیایی اقدام کند.
محکومیت شدید تداوم استفاده از سلاح های شیمیایی در جمهوری عربی سوریه به ویژه حمله به دوما که در ۷ آوریل ۲۰۱۸ گزارش شده هست، دیگر بخش این قطعنامه هست.
این قطعنامه از همه طرف ها خواسته هست تا برای بازرسان سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی و ماموران جویندگان حقیقت، دسترسی سریع، ایمن و بدون تاخیر به همه سایت ها و مکان هایی که از طرف آن ها درخواست می شود، فراهم سازند.
یادآوری برای دسترسی همه مردم به کمک های انسان دوستانه و خدمات پزشکی، بخش دیگر این قطعنامه هست و تصمیم می گیرد که مکانیزم تحقیقات مستقل سازمان ملل متحد (UNIMI) برای مدت یک سال فعال شود و در صورت نیاز، این ماموریت قابل تمدید خواهد بود.
در این قطعنامه تعهداتی برای دولت سوریه در نظر گرفته شده که عبارتند از :
الف) برنامه های پرواز، ثبت وقایع پرواز و سایر اطلاعات مربوط به عملیات هوایی نیروهای مسلح سوریه، از جمله تمام برنامه های پرواز یا پرواز های ثبت شده در تاریخ ۷ آوریل ۲۰۱۸؛
ب) اسامی همه افرادی که در فرماندهی یگان های بالگرد یا تعمیرگاه های نظامی بوده اند.
ج) برنامه جلسات فرماندهان نیروهای مسلح سوریه یا مامورین دیگر را پنج روز منتهی به این حادثه .
د) ایجاد دسترسی سریع به پایگاه های هوایی نیروهای مسلح سوریه که سازمان ملل متحد یا سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی احتمال بدهد از آنجا برای شلیک این تسلیحات استفاده شده هست.
این قطعنامه از دبیرکل سازمان ملل متحد می خواهد هر ۳۰ روز گزارشی از اجرای این قطعنامه و همچنین بند ۱۲ قطعنامه ۲۱۱۸ ارائه دهد. علاوه بر آن از کمیته ای که به موجب قطعنامه ۱۵۴۰ (۲۰۰۴) برای تجزیه و تحلیل اطلاعات در مورد روند فعالیت های غیر دولتی، شامل آماده سازی برای استفاده واقعی از سلاح های شیمیایی در سوریه تاسیس شده، خواسته شده هست تا به صورت مناسب، گزارش خود را به شورای امنیت ارسال کند.
آمریکا در انتهای قطعنامه پیشنهادی خود آورده هست، شورای امنیت چگونگی اقدامات خود را بر اساس نتایج UNIMI انجام می دهد و در این راستا تصمیم خود را در پاسخ به نقض قطعنامه ۲۱۱۸ برای اعمال اقدامات تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد اتخاذ خواهد کرد.
همچنین آمریکا با اضافه کردن این بند در انتهای پیش نویس قطعنامه خود مبنی بر این که به طور فعال این مساله را پیگیری می کند، قصد داشت تا جلسات شورای امنیت را به جای پرداختن به اصل بحران و فتنه خاورمیانه که ناشی از تجاوزگری های رژیم صهیونیستی هست به دولت سوریه و همچنین حامیان آن بپردازد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.