آرام گرافیک - عکس،فتوشاپ،آموزش،طراحی،کورل دراو،طراحی عکس

مامور نابودگر ترامپ برای برجام

مامور نابودگر ترامپ برای برجام

دسته بندی : گرافیک باران تاریخ : پنج شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶

مجله اینترنتی ندا آنلاین:

60641 658 - مامور نابودگر ترامپ برای برجام

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، در این تفسیر به قلم ‘ مایکل آر. گوردون’ و ‘ نانسی آ. یوسف’ آمده هست: ‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه ‘رکس تیلرسون ‘ را از مقام وزارت خارجه آمریکا برکنار کرد و ‘ مایک پمپئو’ رئیس سازمان سیا را در این مقام منصوب کرد.
پمپئو رابطه ای قوی با رئیس جمهوری دارد و بر همین اساس این قدرت را دارد که در موضوعات بغرنج جهانی از موضعی محکم و متقدرانه با دولت های خارجی صحبت کند.
ترامپ گفت که تیلرسون و پمپئو هردو بر روی یک ‘طول موج’ قرار دارند. ترامپ در طول دوره کاری تیلرسون اینطور از او قویا حمایت نکرده بود.
گماردن یک وزیر خارجه جدید که همفکر مقام سلف خود هست، آن هم در این مقطع حساس که آمریکا با دو معمای بغرنج هسته ای ایران و کره شمالی روبروست، می تواند متضمن خطراتی باشد.
‘گری سیمور’ از اعضای برجسته ‘مرکز علوم و امور بین الملل بلفر’ در دانشگاه ‘هاروارد’ معتقد هست:’ تغییر پست مقام وزارت خارجه آن هم در این مقطع حساس که ترامپ باید تصمیم بگیرد آیا توافق هسته ای ایران را حفظ کند یا نه و همچنین در شرف آغاز یک روند دیپلماتیک با کره شمالی، حقیقتا نکته مهمی هست’.
سیمور می افزاید:’ اگر خوش بینانه به قضیه نگاه کنیم؛ این بهترین زمان ممکن برای روی کار آوردن وزیر خارجه ای هست که رئیس جمهوری اعتماد بیشتری به او دارد. اما اگر آنها دقت کافی در این قضیه نداشته باشند، می تواند یک شکست دیپلماتیک را برای آمریکا رقم بزند’.
پمپئو سیاستمداری هست که بشدت نسبت به مقاصد هسته ای کره شمالی بدبین هست. اگر بعد از دیدار قریب الوقوع ترامپ با دیکتاتور کره شمالی ‘ کیم جونگ – اون’ مذاکرات هسته ای دو کشور سر بگیرد؛ پمپئو بدقت به آن سرکشی خواهد کرد. گفته شده هست که این مذاکرات احتمالا اوائل ماه مه برگزار خواهد شد.
رئیس سیا همواره از منتقدان سرسخت توافق هسته ای ایران بوده هست و انتظار می رود او رای اعتماد کنگره را بدست آورد. اما ترامپ هم قرار هست تا ۱۲ ماه مه تصمیم بگیرد آیا در توافق باقی بماند یا از آن خارج شود. با این حساب نظر پمپئو در مورد توافق هسته ای ایران تاثیر شگرفی بر روی هرگونه تصمیم گیری ترامپ در این زمینه خواهد داشت.
دولت ترامپ که بشدت با توافق هسته ای ایران مخالف هست به اروپا اخطار داده هست که یا باید شروط توافق را اصلاح کرده و آن را سخت تر و محکم تر کند وگرنه آمریکا از آن خارج خواهد شد.
هر تصمیمی که ترامپ در مورد توافق هسته ای بگیرد؛ در هر دو حالت ممکن، روابط فیمابین آمریکا با نزدیک ترین متحدانش را بشدت تحت الشعاع خود قرار خواهد داد. این تصمیم گیری بر کیفیت تعامل آمریکا با امیال هسته ای دشمنان دیرینه آمریکا هم بشدت اثر خواهد گذاشت.
هردو معمای هسته ای ایران و کره شمالی؛ کلیت دستور کار حوزه سیاست خارجی دولت آمریکا را تشکیل می دهند.
انتصاب پمپئو برای تصدی پست وزارت خارجه آمریکا مشخصا نشان می دهد که چقدر مواضع دولت ترامپ در حوزه سیاست خارجی مصمم و محکم هست.
به دلیل همین مشخصه راسخ بودن هست که بسیاری از مقامات پیشین آمریکایی هشدار می دهند که تفکر گروهی تیم سیاست خارجی آمریکا در موضوعات حساس می تواند متضمن خطرات زیانباری باشد.
ژنرال بازنشسته ‘ مایکل هایدن’ رئیس سابق سازمان ‘سیا’ و ‘آژانس امنیت ملی ‘ آمریکا در این باره می گوید: ‘ هیچگاه میان ترامپ و تیلرسون حس درونی مثبت وجود نداشته هست. تیلرسون همیشه یک وزنه تعادل در برابر رئیس جمهوری بوده هست. فکر می کنم که ما تیلرسون را از دست دادیم چون پمپئو در حقیقت همان ترامپ هست، هم تفکراتش و هم گفته هایش’.
پمپئو متولد سال ۱۹۶۳ شهر ‘ اورانژ’ کالیفرنیاست. او در ‘جنگ خلیج فارس ‘ در سال ۱۹۹۱ شرکت داشت و بعد از آن وارد دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد شد و از آن پس قدم به عالم سیاست گذاشت.
جالب هست؛ پیشینه حرفه ای پمپئو کاملا مغایر با پیشینه تیلرسون هست. تیلرسون مهندس سازه (سیویل) هست و صعودش به جایگاه شخصیتهای مطرح از تصدی مقام رئیس و مدیر اجرایی شرکت عظیم نفتی ‘ اکسون موبیل’ Exxon Mobil شروع شد.
پمپئو در سال ۲۰۱۰ درپی به راه افتادن موج سیاسی ‘تی پارتی’ وارد مجلس نمایندگان شد. سال گذشته هم، سه روز بعد از رئیس جمهور شدن ترامپ؛ سنا به پمپئو برای تصدی مقام مدیرکلی سیا ۶۶ رای اعتماد داد.
با این حساب حالا که پمپئو در مقام وزارت خارجه آمریکا جای گرفته هست، باید در انتظار جدیت و وسواس بیشتر آمریکا در موضوعات حساس از قبیل کره شمالی، جنگ سوریه و دخالت روسیه در انتخابات آمریکا باشیم. اکنون وزارت خارجه آمریکا هم به واسطه خلاء افراد متخصص و صاحبنظر و همچنین به دلیل کاهش بودجه یک سازمان فلج و معیوب هست. پمپئو حتما طرح هایی برای سرو سامان بخشیدن به این اوضاع نابسامان دارد و لابد از او راجع به این طرح ها سوال خواهد شد.
اما به هر حال، سخت ترین چالش پیش روی پمپئو موضوع کره شمالی خواهد بود.
جامعه اطلاعاتی امریکا معتقد هست اگر مذاکره ای میان دو کشور آمریکا و کره شمالی سر بگیرد؛ امکان نخواهد داشت ‘ کیم’ حاضر شود دست از زرادخانه هسته ای اش بکشد. اما اینک با روی کار آمدن پمپئو تمام این فرض ها باطل می شود. پیش بینی می شود پمپئو با تلاشی دیپلماتیک دقیقا سعی کند رهبر کره شمالی را راضی به انجام همین کار کند.
پمپئو یکی از منتقدان سرسخت مذاکرات دولت های قبلی آمریکا با کره شمالی هست و این دولت ها را مسخره کرده هست که ‘پیونگ یانگ در تمام این مدت مشغول توسعه دادن به برنامه ساخت سلاح هسته ای اش بوده هست و در آمریکا مسئولان مربوطه داشته اند ‘ در قبرستان برای خودشان سوت می زدند’.
پمپئو قول داده هست که حتی اگر هم مذاکرات ره به جایی نبرد، دست از تحت فشار قرار دادن پیونگ یانگ برنخواهد داشت.
مشکل کار، مذاکره کردن برای رسیدن به توافقی هست که از محدودیت های تاکنون اعمال شده بر برنامه هسته ای این کشور فراتر برود. جمعی از مقامات آمریکایی معتقدند چنین توافقی می تواند خیلی زود بدست آید تا مشخص شود که آمریکا هم در مقابل چه امتیازی خواهد داد.
پمپئو هم همچون ترامپ در این قضیه بر روی کمک چین خیلی حساب باز کرده و معتقد هست که برای خلع سلاح شدن شبه جزیره کره، نفوذ چین بر کره شمالی می تواند فوق العاده سودمند باشد.
پمپئو آوریل سال گذشته در مقام رئیس سیا سفری به یکی از جزایر کره جنوبی داشت. این جزیره در سال ۲۰۱۰ از سوی کره شمالی تهدید شده بود.
به گفته تحلیلگران سیاسی، اگر اجلاس سران ترامپ- کیم به یک توافق عملی برسد و اگر آن توافق شکست بخورد یا اگر اصلا اجلاس سران مورد نظر تشکیل نشود، یقینا پمپئو موضع جنگ طلبانه ای اتخاذ خواهد کرد و به خصوص در قبال کره شمالی دست به یک اقدام جنبشی خواهد زد.
در مورد ایران، پمپئو رویکرد خود را با مواضع ترامپ تنظیم خواهد کرد. ترامپ هم که مشخص هست، سنگدلانه از توافق هسته ای ایران که در دولت ‘اوباما’ بسته شده هست؛ بدش می آید.
ترامپ دیروز(سه شنبه) گفت که با تیلرسون بر سر موضوع توافق ایران کاملا اختلاف نظر دارد و در مورد دیدار با رهبر کره شمالی هم نظر وزیر امور خارجه را جویا نخواهد شد.
اما به هر حال بعضی از صاحبنظران سیاسی هم معتقدند این سرسختی پمپئو در مورد موضوعات مهم حوزه سیاست خارجی آمریکا، امکان دارد حالا که او رسما سکاندار این حوزه شده هست ، کمی ملایم شود. چون در تمامی موضوعات این حوزه، بحث متحدان آمریکا هم مطرح هست. به خصوص در خصوص توافق با ایران و توافق احتمالی با کره شمالی پای تمام این متحدان هم در قضیه وجود دارد.
در این زمینه ‘ دنیس راس’ که تجربه کار کردن در دولت های بی شمار جمهوری خواه و دمکرات را دارد، اظهار می دارد:’ گرایش پمپئو بطور غریزی به سمت ترامپ هست. منتها موضوع این هست که او امروز در کسوت وزیر امور خارجه ایستاده و لازم هست که حواسش به حفظ رابطه آمریکا با متحدان هم باشد’.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.