آرام گرافیک - عکس،فتوشاپ،آموزش،طراحی،کورل دراو،طراحی عکس

۱۰ فیلم برتر «میلوش فورمن» که باید ببینید

۱۰ فیلم برتر «میلوش فورمن» که باید ببینید

دسته بندی : گرافیک باران تاریخ : سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷

مجله اینترنتی ندا آنلاین:

میلوش فورمن، کارگردانی چکسلواکی‌الاصل هست که در آمریکا فیلم می‌سازد، از او به عنوان نماد موج نو سینمای چک نام می برند. امروزه فورمن را کارگردانی در حوزه سینمای تجاری می دانند اما او همواره به زبان شاعرانه و صمیمی کارهای اولیه اش وفادار مانده هست. ميلوش فورمن، در ۱۸ فوريه سال ۱۹۳۲ در شهر كاسلاو چكسلولكي (كه امروزه جمهوري چك خوانده مي‌شود) متولد شد. به زودي با از دست دادن والدينش در اردوگاه آشويتز نازي‌ها يتيم شد و يان توماس سرپرستي او را به عهده گرفت. او سينما را در مدرسه سينماي پراگ آموخت و در چكسلواكي سه فيلم بلند را كه در آنها از سبك كمدي مخصوص به خود بهره جسته بود ساخت، اين فيلمها عبارت بودند از پيتر سياه (۱۹۶۴)، عشق های يك بلوند (۱۹۶۵) و مجلس رقص آتشنشانها (۱۹۶۷). بعد از آن از پي حمله ارتش ورشو به كشورش در تابستان سال ۱۹۶۸ به ايالات متحده مهاجرت كرد.

10 <a href=فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از ” src=”http://aram-graphic.ir/wp-content/uploads/2018/04/1639060_984.jpg” alt=”10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از “/>

به رغم مشكلاتي كه در امريكا داشت به سال ۱۹۷۱ فيلم Takking Off را كارگرداني كرد و بعد از آن در سال ۱۹۷۵ با فيلم پرواز بر فراز آشيانه فاخته كه اقتباس از رمان كن كيسي بود به شهرت بين‌المللي رسيد و اولين اسكار كارگرداني‌اش را دريافت كرد. اين فيلم در كل ۵ جايزه اسكار به ارمغان آورد. او در سال ۱۹۷۹ فيلم موزيكال مو (Hair) را جلو دوربين برد و در سال ۱۹۸۴ اثر جاودانه خود را با عنوان آمادئوس كارگرداني كرد. اين فيلم ۸ جايزه اسكار و اعتبار بيشتر براي او به ارمغان آورد. فيلمهاي ولمونت (۱۹۸۹)، مردي روي ماه (۱۹۹۹) و ارواح گويا (۲۰۰۶) فيلمهاي بعدي او هستند.

دیوانه ای از قفس پرید / One Flew Over The Cuckoo’s Nest / 1975

10 <a href=فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از ” src=”http://aram-graphic.ir/wp-content/uploads/2018/04/1639017_775.jpg” alt=”10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از “/>

این فیلم هوشمندانه و تأثیرگذار، مُهر تثبیت موقعیت فورمن، فیلم‌ساز چک، در آمریکا، بود. دیل واسرمن برمبنای رمان پُرآوازه کیسی، نمایش‌نامه‌ای نوشت که در دهه ۱۹۶۰ موفقیت بزرگی کسب کرد. در دهه ۱۹۷۰، کرک داگلاس که صاحب حقوق نمایش‌نامه‌ و بازیگر اجرای تآثری آن بود. کار تهیه فیلم را به پسرش، مایکل واگذار کرد. تبدیل آسایشگاه روانی به دنیائی کوچک با شخصیت‌هائی که ناکامی‌های‌شان معادل‌هائی برای ناهنجاری‌های زندگی در بیرون می‌سازد و تصویر نظام بی‌عاطفه و فریبکار حاکم که پژواکی از زندان بزرگ‌تر جامعه هست، فوق‌العاده صورت گرفته هست.

فورمن از مشاهده رفتارها و عادت‌های شخصیت‌های غیر طبیعی‌اش سیر نمی‌شود. کماکان بسیاری از بازیگران غیر حرفه‌ای‌اند ولی نیکلسنِ بذله‌گو، بی‌پروا و پُرانرژِی که به‌رغم آگاهی بر بی‌نتیجه بودن عصیانش، دست از کوشش برنمی‌دارد، عالی هست و فلچر در نقش پرستار سنگ‌دل با چهره بی‌حالت و صدای یک‌نواختش تنها بازی ماندگارش را ارائه می‌دهد.

آمادئوس / Amadeus / 1984

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

آمادئوس که در یک کلام می‌توان آن را با شکوه خواند، از اثری سرگذشت‌نامه‌ای فراتر می‌رود و به فیلمی درباره درونی‌ترین احساسات بشری بدل می‌شود. ایده بازی «سالی‌یری» با «آمادئوس»، یعنی سفارش رکوئیمی به «موتسارت» برای مرگ خود او خیره کننده هست و کارگردان توسط آن با احساسات و عواطف تماشاگر بازی می‌کند! فیلم از معدود آثار سرگذشت‌نامه‌ای هست که حتی در تصویر کردن لحظه‌های خلق اثر توسط هنرمند کاملاً موفق هست. بازی‌های هالسی و ایبراهم، هر دو، درخشان هست. فیلم در هفت رشته برنده اسکار می‌شود به جزء موسیقی! شخصیتهای آمادئوس به غایت قهرمان نیستند، آنها به یک اندازه از بینش، عقل، تدبیر، حسادت و طمع برخوردار هستند.

هیچ‌کس عمل محیرالعقولی انجام نمی‌دهد و درک آدمها از یکدیگر قابل تامل هست. بورژوازی یکی از مسائلی هست که در یکی از لایه‌های این فیلم مستور هست. رعایت آداب مخصوص درباری و توجه قشر بالای جامعه به هنر و اپرا، اهمیت به اشراف‌زادگی که مسائل دسته چندم ادبیات و سینما هستند در گوشه و کنار فیلم تبیین و تعریف می‌گردند. شاه از طرفی، شخصیتی کلاسیک و دمده ندارد، او مشورت می‌کند، تصمیم می‌گیرد، به موقع خشمگین و به موقع خوشحال می‌شود و دهن‌بین نیز هست.

شخصیت‌پردازی در کل بی‌نقص و تاثیرگذار از کار درآمده هست و بازی قدرتمند اف. موری آبراهام به نقش سالیری از نقاط قوت فیلم محسوب می‌شود. آمادئوس فیلمی هست تکرار نشدنی درباره رشک، ایمان و اراده. فیلمی که هنر حسادت را بیش از هنر موسیقی یا هر هنر دیگری به رخ می‌کشد. آمادئوس داستان هرآن چیزی هست که به آدمی اهدا می‌گردد و همه چیزی که از او دریغ می‌شود. آمادئوس همین هست، هدیه‌ای خدادادی که تنها یک نفر لایق داشتن آن هست.

عشق های یک بلوند / Loves Of a Blonde / 1965

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

پررنگ ترین ملودرام فورمن این فیلم هست که نیروهای کمیک آن نیز افزایش یافته هست. یکی از تمهیدات وی برای افزایش بار کمیک فیلم استفاده از شوخی های بصری صریح تر فیلم هست. افتادن حلقه ازدواج یکی از سربازان هنگام عیاشی اش با دختران، اشتباه گارسون در تحویل نوشیدنی به میز دخترها، خراب شدن پرده درست در زمانی که میلدا، آندولا را برای ارتباط با او قانع کرده هست و بخصوص صحنه ای که مادر میلدا برای جدا کردن پسرش ار آندولا، میلدا را مجبور می کند تا برای خوابیدن به تخت دونفره اش بیاید. شوخی های فیلم تنها فراغت های کمیک برای تلطیف تراژدی فیلم نیستند بلکه خودشان زاده منطق تراژیک دنیای پیرامون آندولا هست.

مجلس رقص آتش‌نشان‌ها / The Fireman’s Ball / 1967

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

وقتی رئیس سابق سازمان آتش نشانی شهری کوچک تولد هشتاد و شش سالگی اش را جشن می گیرد مردم شهر به یک مهمانی بزرگ دعوت می شوند.همه اعضای شهر دعوت هستند اما همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود.یک نفر جایزه بخت آزمایی و کاندیدای ملکه زیبایی را می رباید. طنز تلخ فورمن در این فیلم به طرز استادانه خودش را نشان می دهد. فیلم بیشتر از اینکه به تحقیر آتش نشانها بپردازد سعی دارد تلفات سیاسی محلی که نتیجه کار آنهاست را بارز کند. بسیاری از منتقدان این فیلم را حمله فورمن به کمونیسم اروپایی می دانند هر چند خود فورمن در مصاحبه ای از آن طفره رفته هست.

مردی روی ماه / Man On The Moon / 1999

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

می خواست یک قدم از تماشاچیانش جلوتر باشد، سرگرمشان کند، به هر قیمتی، خنداندن هنرش بود، خنداندن همه ی آن چیزی بود که می خواست به دنیا بدهد، با راه هایی که کسی جرات نکرده بود انجام دهد. فیلم “مردی روی ماه”، ساخته ی میلوش فورمن، داستان زندگی کوتاه اندی کافمن، کمدین آمریکایی هست. جیم کری یکی از بهترین بازی های خود را در این فیلم انجام می دهد و نقش اندی کافمن را با ظرافت و دقت و حوصله ی تمام بازی کرده هست. اسم فیلم، برگرفته از یکی از آهنگ های گروه آلترناتیو راک R.E.M هست که برای اندی کافمن نوشته شده هست.

پیتر سیاه / Black Peter / 1964

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

اولین تلاش فورمن برای روایت متمرکز چیزی شبیه علاقه جوانان چک به ورزش از کار در آمده هست. این فیلم با سبکی همانند فیلم های مستند به فورمن کمک می کند تا روند فیلم را به جلو ببرد و به وی این امکان را می دهد که تجربه ای جدید از فیلمسازیش را بیازماید. پیتر پسری خیره سر هست که در یک فروشگاه به صورت پاره وقت در تابستان کار می کند با از چند روز کار در آنجا او با کاراکترهای مختلفی برخورد می کند و تجربه او را از زندگی ، عشق و کار متحول می کند. کمدی و حالات نمایشی در فیلم و در روند داستان سرایی مشهود هست اما غالب طبیعت شخصیت ها و گفتگوهایی ساده ای هست که رخ می دهد.

مردم علیه لری فلینت / The People vs. Larry Flynt / 1996

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

اسکات الکساندر و لری کاراشوسکی فیلمنامهٔ این فیلم را نوشتند و الیور استون تهیه‌کننده آن بود. بازیگرانی چون وودی هارلسن، کورتنی لاو، ادوارد نورتن، برت هارلسن، دانا هانوور، جیمز کرامول و کریسپین گلاور در این فیلم ایفای نقش کردند. لری فلینت (وودی هارلسن) و برادرش جیمی (برت هارلسن) گردانندگان کلوب شبانه‌ای به نام هاسلر هستند. لری هنگامی که مجله‌اش با چاپ عکسی غیر متعارف از ژاکلین کندی فروشی سرسام آور پیدا می‌کند، میلیونر می‌شود و با یکی از کارمندان باشگاهش (کورتنی لاو) ازدواج می‌کند. تا این که به جرم نشر تصاویر منافی عفت عمومی و توهین به یک کشیش، کارش به دادگاه کشیده می‌شود. صحنه دادگاه عرصه تلاش او برای تأکید بر حق آزادی بیان هست.

موی (هر) / Hair/ 1979

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

اواخر دهه ۱۹۶۰٫ «کلود» (سویج)، کابوی اکلاهمائی به نیویورک می‌آید و قرار هست به‌زودی برای خدمت نظام رهسپار ویتنام شود. چند روز پیش از اعزام، او در پارک سنترال چند هیپی را مشغول آواز خواندن می‌بیند و با رهبر هیپی‌ها، «برگر» (ویلیامز)، آشنا می‌شود. آنان روز بعد در مهمانی «شیلا» (گُلدن)، دختری پولدار شرکت می‌کنند اما پلیس به مجلس آنان می‌ریزد و «کلود» نیز دستگیر می‌شود. با این همه «برگر» مبلغ جریمه را فراهم می‌کند و «کلود» آزاد می‌شود. وقتی «کلود» برای تعلیمات نظامی به نوادا می‌رود «برگر» نیز همراه گروهی از هیپی‌ها و «شیلا» به آنجا می‌رود. «برگر» یونیفورم می‌پوشد تا موقتاً جای «کلود» را در پادگان بگیرد تا او با گروه در پیک‌نیکی شرکت کند. وقتی «کلود» برمی‌گردد، می‌بیند «برگر» را به جای او به ویتنام فرستاده‌اند.

والمونت / Valmont / 1989

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

سال ۱۷۸۱٫ «مارکیز دو متل» (بنینگ) زنی هوسباز و ظاهرالصلاح، مسئولیت آماده کردن «سسیل دو ولانژه» (بالک) را برای ازدواجی آبرومند به عهده می‌گیرد، اما وقتی در می‌یابد داماد، محبوب پنهانی خود او هست تصمیم می‌گیرد برای انتقام، کاری کند تا «سسیل» بی‌حرمت شود. او برای این منظور از زن باره معروف، «ویکونت دو والمونت» (فرت) کمک می‌خواهد ولی او در پی گسترش شهرت «خطرناک» خود از طریق اغوای «مادام دو تورول» (تیلی) هست و بر سر موفقیت در این راه با «مارکیز» شرط‌بندی می‌کند. تلاش «مارکیز» برای ترغیب «دانسنی» (تامس)، معلم موسیقی احساساتی «سسیل»، به اغوای او نیز به جائی نمی‌رسد و سرانجام این خود «والمونت» هست که کار را یکسره می‌کند…

ارواح گویا / Goya’s Ghosts / 2006

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

فیلم درباره دختر نوجوانی (با بازی ناتالی پورتمن) هست که در ابتدای فیلم به دلیل خودداری از خوردن گوشت خوک به یهودیت متهم میشود. دادگاه عالی مسیحی او را محکوم به تحمل حبس سنگینی میکند تا اینکه کشیش لورنزو (با بازی خاویر باردم) از روی انساندوستی آمیخته با غریزه شهوانی سرکوب شده (!) به دختر بی نوا کمک میکند تا روزگار بهتری را در زندان سپری کند!

از سوی دیگر پدر صاحب نفوذ دختر ضمن تهدید کردن کشیش لورنزو و به دام انداختن وی در میهمانی که به همین منظور ترتیب داده در حضور فرانسیسکو گویا (با بازی استلان اسکارسگارد) او را وادار به نگارش مطالب کفرآمیزی میکند و لورنزو را تهدید میکند که در صورت عدم حمایت و کمک به آنها در جهت آزادی دخترشان نوشتههای کفر آمیز لورنزو را برای سران حکومت مسیحی فاش سازند. فرانسیسکو گویا نقاش مشهور قرون ۱۸ و ۱۹ میلادی که از رفتار غیر انسانی پدر دخترک با لورنزو خشمگین شده با ناراحتی منزل آنها را ترک میکند

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

به رغم مشكلاتي كه در امريكا داشت به سال ۱۹۷۱ فيلم Takking Off را كارگرداني كرد و بعد از آن در سال ۱۹۷۵ با فيلم پرواز بر فراز آشيانه فاخته كه اقتباس از رمان كن كيسي بود به شهرت بين‌المللي رسيد و اولين اسكار كارگرداني‌اش را دريافت كرد. اين فيلم در كل ۵ جايزه اسكار به ارمغان آورد. او در سال ۱۹۷۹ فيلم موزيكال مو (Hair) را جلو دوربين برد و در سال ۱۹۸۴ اثر جاودانه خود را با عنوان آمادئوس كارگرداني كرد. اين فيلم ۸ جايزه اسكار و اعتبار بيشتر براي او به ارمغان آورد. فيلمهاي ولمونت (۱۹۸۹)، مردي روي ماه (۱۹۹۹) و ارواح گويا (۲۰۰۶) فيلمهاي بعدي او هستند.

دیوانه ای از قفس پرید / One Flew Over The Cuckoo’s Nest / 1975

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

این فیلم هوشمندانه و تأثیرگذار، مُهر تثبیت موقعیت فورمن، فیلم‌ساز چک، در آمریکا، بود. دیل واسرمن برمبنای رمان پُرآوازه کیسی، نمایش‌نامه‌ای نوشت که در دهه ۱۹۶۰ موفقیت بزرگی کسب کرد. در دهه ۱۹۷۰، کرک داگلاس که صاحب حقوق نمایش‌نامه‌ و بازیگر اجرای تآثری آن بود. کار تهیه فیلم را به پسرش، مایکل واگذار کرد. تبدیل آسایشگاه روانی به دنیائی کوچک با شخصیت‌هائی که ناکامی‌های‌شان معادل‌هائی برای ناهنجاری‌های زندگی در بیرون می‌سازد و تصویر نظام بی‌عاطفه و فریبکار حاکم که پژواکی از زندان بزرگ‌تر جامعه هست، فوق‌العاده صورت گرفته هست.

فورمن از مشاهده رفتارها و عادت‌های شخصیت‌های غیر طبیعی‌اش سیر نمی‌شود. کماکان بسیاری از بازیگران غیر حرفه‌ای‌اند ولی نیکلسنِ بذله‌گو، بی‌پروا و پُرانرژِی که به‌رغم آگاهی بر بی‌نتیجه بودن عصیانش، دست از کوشش برنمی‌دارد، عالی هست و فلچر در نقش پرستار سنگ‌دل با چهره بی‌حالت و صدای یک‌نواختش تنها بازی ماندگارش را ارائه می‌دهد.

آمادئوس / Amadeus / 1984

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

آمادئوس که در یک کلام می‌توان آن را با شکوه خواند، از اثری سرگذشت‌نامه‌ای فراتر می‌رود و به فیلمی درباره درونی‌ترین احساسات بشری بدل می‌شود. ایده بازی «سالی‌یری» با «آمادئوس»، یعنی سفارش رکوئیمی به «موتسارت» برای مرگ خود او خیره کننده هست و کارگردان توسط آن با احساسات و عواطف تماشاگر بازی می‌کند! فیلم از معدود آثار سرگذشت‌نامه‌ای هست که حتی در تصویر کردن لحظه‌های خلق اثر توسط هنرمند کاملاً موفق هست. بازی‌های هالسی و ایبراهم، هر دو، درخشان هست. فیلم در هفت رشته برنده اسکار می‌شود به جزء موسیقی! شخصیتهای آمادئوس به غایت قهرمان نیستند، آنها به یک اندازه از بینش، عقل، تدبیر، حسادت و طمع برخوردار هستند.

هیچ‌کس عمل محیرالعقولی انجام نمی‌دهد و درک آدمها از یکدیگر قابل تامل هست. بورژوازی یکی از مسائلی هست که در یکی از لایه‌های این فیلم مستور هست. رعایت آداب مخصوص درباری و توجه قشر بالای جامعه به هنر و اپرا، اهمیت به اشراف‌زادگی که مسائل دسته چندم ادبیات و سینما هستند در گوشه و کنار فیلم تبیین و تعریف می‌گردند. شاه از طرفی، شخصیتی کلاسیک و دمده ندارد، او مشورت می‌کند، تصمیم می‌گیرد، به موقع خشمگین و به موقع خوشحال می‌شود و دهن‌بین نیز هست.

شخصیت‌پردازی در کل بی‌نقص و تاثیرگذار از کار درآمده هست و بازی قدرتمند اف. موری آبراهام به نقش سالیری از نقاط قوت فیلم محسوب می‌شود. آمادئوس فیلمی هست تکرار نشدنی درباره رشک، ایمان و اراده. فیلمی که هنر حسادت را بیش از هنر موسیقی یا هر هنر دیگری به رخ می‌کشد. آمادئوس داستان هرآن چیزی هست که به آدمی اهدا می‌گردد و همه چیزی که از او دریغ می‌شود. آمادئوس همین هست، هدیه‌ای خدادادی که تنها یک نفر لایق داشتن آن هست.

عشق های یک بلوند / Loves Of a Blonde / 1965

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

پررنگ ترین ملودرام فورمن این فیلم هست که نیروهای کمیک آن نیز افزایش یافته هست. یکی از تمهیدات وی برای افزایش بار کمیک فیلم استفاده از شوخی های بصری صریح تر فیلم هست. افتادن حلقه ازدواج یکی از سربازان هنگام عیاشی اش با دختران، اشتباه گارسون در تحویل نوشیدنی به میز دخترها، خراب شدن پرده درست در زمانی که میلدا، آندولا را برای ارتباط با او قانع کرده هست و بخصوص صحنه ای که مادر میلدا برای جدا کردن پسرش ار آندولا، میلدا را مجبور می کند تا برای خوابیدن به تخت دونفره اش بیاید. شوخی های فیلم تنها فراغت های کمیک برای تلطیف تراژدی فیلم نیستند بلکه خودشان زاده منطق تراژیک دنیای پیرامون آندولا هست.

مجلس رقص آتش‌نشان‌ها / The Fireman’s Ball / 1967

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

وقتی رئیس سابق سازمان آتش نشانی شهری کوچک تولد هشتاد و شش سالگی اش را جشن می گیرد مردم شهر به یک مهمانی بزرگ دعوت می شوند.همه اعضای شهر دعوت هستند اما همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود.یک نفر جایزه بخت آزمایی و کاندیدای ملکه زیبایی را می رباید. طنز تلخ فورمن در این فیلم به طرز استادانه خودش را نشان می دهد. فیلم بیشتر از اینکه به تحقیر آتش نشانها بپردازد سعی دارد تلفات سیاسی محلی که نتیجه کار آنهاست را بارز کند. بسیاری از منتقدان این فیلم را حمله فورمن به کمونیسم اروپایی می دانند هر چند خود فورمن در مصاحبه ای از آن طفره رفته هست.

مردی روی ماه / Man On The Moon / 1999

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

می خواست یک قدم از تماشاچیانش جلوتر باشد، سرگرمشان کند، به هر قیمتی، خنداندن هنرش بود، خنداندن همه ی آن چیزی بود که می خواست به دنیا بدهد، با راه هایی که کسی جرات نکرده بود انجام دهد. فیلم “مردی روی ماه”، ساخته ی میلوش فورمن، داستان زندگی کوتاه اندی کافمن، کمدین آمریکایی هست. جیم کری یکی از بهترین بازی های خود را در این فیلم انجام می دهد و نقش اندی کافمن را با ظرافت و دقت و حوصله ی تمام بازی کرده هست. اسم فیلم، برگرفته از یکی از آهنگ های گروه آلترناتیو راک R.E.M هست که برای اندی کافمن نوشته شده هست.

پیتر سیاه / Black Peter / 1964

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

اولین تلاش فورمن برای روایت متمرکز چیزی شبیه علاقه جوانان چک به ورزش از کار در آمده هست. این فیلم با سبکی همانند فیلم های مستند به فورمن کمک می کند تا روند فیلم را به جلو ببرد و به وی این امکان را می دهد که تجربه ای جدید از فیلمسازیش را بیازماید. پیتر پسری خیره سر هست که در یک فروشگاه به صورت پاره وقت در تابستان کار می کند با از چند روز کار در آنجا او با کاراکترهای مختلفی برخورد می کند و تجربه او را از زندگی ، عشق و کار متحول می کند. کمدی و حالات نمایشی در فیلم و در روند داستان سرایی مشهود هست اما غالب طبیعت شخصیت ها و گفتگوهایی ساده ای هست که رخ می دهد.

مردم علیه لری فلینت / The People vs. Larry Flynt / 1996

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

اسکات الکساندر و لری کاراشوسکی فیلمنامهٔ این فیلم را نوشتند و الیور استون تهیه‌کننده آن بود. بازیگرانی چون وودی هارلسن، کورتنی لاو، ادوارد نورتن، برت هارلسن، دانا هانوور، جیمز کرامول و کریسپین گلاور در این فیلم ایفای نقش کردند. لری فلینت (وودی هارلسن) و برادرش جیمی (برت هارلسن) گردانندگان کلوب شبانه‌ای به نام هاسلر هستند. لری هنگامی که مجله‌اش با چاپ عکسی غیر متعارف از ژاکلین کندی فروشی سرسام آور پیدا می‌کند، میلیونر می‌شود و با یکی از کارمندان باشگاهش (کورتنی لاو) ازدواج می‌کند. تا این که به جرم نشر تصاویر منافی عفت عمومی و توهین به یک کشیش، کارش به دادگاه کشیده می‌شود. صحنه دادگاه عرصه تلاش او برای تأکید بر حق آزادی بیان هست.

موی (هر) / Hair/ 1979

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

اواخر دهه ۱۹۶۰٫ «کلود» (سویج)، کابوی اکلاهمائی به نیویورک می‌آید و قرار هست به‌زودی برای خدمت نظام رهسپار ویتنام شود. چند روز پیش از اعزام، او در پارک سنترال چند هیپی را مشغول آواز خواندن می‌بیند و با رهبر هیپی‌ها، «برگر» (ویلیامز)، آشنا می‌شود. آنان روز بعد در مهمانی «شیلا» (گُلدن)، دختری پولدار شرکت می‌کنند اما پلیس به مجلس آنان می‌ریزد و «کلود» نیز دستگیر می‌شود. با این همه «برگر» مبلغ جریمه را فراهم می‌کند و «کلود» آزاد می‌شود. وقتی «کلود» برای تعلیمات نظامی به نوادا می‌رود «برگر» نیز همراه گروهی از هیپی‌ها و «شیلا» به آنجا می‌رود. «برگر» یونیفورم می‌پوشد تا موقتاً جای «کلود» را در پادگان بگیرد تا او با گروه در پیک‌نیکی شرکت کند. وقتی «کلود» برمی‌گردد، می‌بیند «برگر» را به جای او به ویتنام فرستاده‌اند.

والمونت / Valmont / 1989

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

سال ۱۷۸۱٫ «مارکیز دو متل» (بنینگ) زنی هوسباز و ظاهرالصلاح، مسئولیت آماده کردن «سسیل دو ولانژه» (بالک) را برای ازدواجی آبرومند به عهده می‌گیرد، اما وقتی در می‌یابد داماد، محبوب پنهانی خود او هست تصمیم می‌گیرد برای انتقام، کاری کند تا «سسیل» بی‌حرمت شود. او برای این منظور از زن باره معروف، «ویکونت دو والمونت» (فرت) کمک می‌خواهد ولی او در پی گسترش شهرت «خطرناک» خود از طریق اغوای «مادام دو تورول» (تیلی) هست و بر سر موفقیت در این راه با «مارکیز» شرط‌بندی می‌کند. تلاش «مارکیز» برای ترغیب «دانسنی» (تامس)، معلم موسیقی احساساتی «سسیل»، به اغوای او نیز به جائی نمی‌رسد و سرانجام این خود «والمونت» هست که کار را یکسره می‌کند…

ارواح گویا / Goya’s Ghosts / 2006

10 فیلم برتر میلوش فورمن که باید ببینید / از

فیلم درباره دختر نوجوانی (با بازی ناتالی پورتمن) هست که در ابتدای فیلم به دلیل خودداری از خوردن گوشت خوک به یهودیت متهم میشود. دادگاه عالی مسیحی او را محکوم به تحمل حبس سنگینی میکند تا اینکه کشیش لورنزو (با بازی خاویر باردم) از روی انساندوستی آمیخته با غریزه شهوانی سرکوب شده (!) به دختر بی نوا کمک میکند تا روزگار بهتری را در زندان سپری کند!

از سوی دیگر پدر صاحب نفوذ دختر ضمن تهدید کردن کشیش لورنزو و به دام انداختن وی در میهمانی که به همین منظور ترتیب داده در حضور فرانسیسکو گویا (با بازی استلان اسکارسگارد) او را وادار به نگارش مطالب کفرآمیزی میکند و لورنزو را تهدید میکند که در صورت عدم حمایت و کمک به آنها در جهت آزادی دخترشان نوشتههای کفر آمیز لورنزو را برای سران حکومت مسیحی فاش سازند. فرانسیسکو گویا نقاش مشهور قرون ۱۸ و ۱۹ میلادی که از رفتار غیر انسانی پدر دخترک با لورنزو خشمگین شده با ناراحتی منزل آنها را ترک میکند

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.