آرام گرافیک - عکس،فتوشاپ،آموزش،طراحی،کورل دراو،طراحی عکس

۷ باور غلط و خطرناک درباره افسردگی پس از زایمان

مجله اینترنتی ندا آنلاین:

روزنامه خراسان – آرزو مومیوند:

۱- دقیقا مانند افسردگی معمولی هست

افسردگی پس از زایمان کاملا متفاوت از افسردگی معمولی هست که علایم آن می تواند در خشم و عصبانیت آشکار شود.

«کیمبرلی سولو» صاحب یک مطب خصوصی و متخصص درمان اختلالات ناباروری و اختلالات پس از زایمان در این باره می گوید: «معمولا افسردگی پس از زایمان با تحریک پذیری، عصبانیت و خشم قابل توجه همراه هست.

این می تواند به بی حوصلگی و داشتن خلق و خویی تنگ تبدیل شود و کنترل آن در مقابله با عوامل استرس زا، هنگام مراقبت از نوزاد بسیار دشوار هست.

در این وضعیت، یک زن ممکن هست خشم شدیدی احساس کند که پیش از این هرگز تجربه نکرده هست.»

7 باور غلط و خطرناک درباره افسردگی پس از زایمان

۲- نشانه هایش در رفتارهای مادر دیده می شود

این تصور که افسردگی پس از زایمان یک وضعیت قابل مشاهده هست که دیگران به آسانی می توانند ببینند یا احساس کنند، کاملا اشتباه هست.

همیشه فرض بر این هست که زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان نمی توانند از رختخواب بیرون بیایند و به شدت پریشان و افسرده به نظر می رسند. اما آیا ادعا درست هست؟

خیر، درست نیست. بسیاری از زنان تازه مادر شده ممکن هست از خواب بیدار شوند، لباس و وسایل خانه شان شسته و تمیز به نظر برسد اما از درون با افکار و احساسات بسیار ناراحت کننده در حال مبارزه باشند.

بنابراین این موارد نشان دهنده دچار نشدن به افسردگی پس از زایمان نیست.

۳- حتما باعث صدمه زدن مادر به کودک می شود

تمایل به آسیب یا صدمه زدن به فرزند نشانه ای از افسردگی پس از زایمان نیست. فکر آسیب زدن به کودک یکی از علایم بیماری دیگری به نام روان پریشی پس از زایمان هست.

بنا به گفته سازمان بین المللی حمایت افسردگی پس از زایمان، روان پریشی در مقایسه با میزان افسردگی یا اضطراب پس از زایمان یک بیماری نادر هست.

از هر هزار نفر حدود یک تا دو نفر به این بیماری مبتلا می شوند؛ در حالی که افسردگی بعد از زایمان ۱۵ تا ۲۰ درصد مادران جدید را تحت تاثیر قرار می دهد.

شروع آن معمولا ناگهانی هست و معمولا در دو هفته اول پس از زایمان رخ می دهد. این دو بیماری بسیار متفاوت هستند و نباید اشتباه گرفته شوند.

یک زن با شرایط حاد افسردگی پس از زایمان بیشتر در معرض خطر آسیب رساندن یا کشتن خودش هست، نه کودک خودش.

۴- تنها اختلال مهم بعد از زایمان هست

این تصور که افسردگی پس از زایمان تنها وضعیت سلامت روان نگران کننده پس از تولد فرزند هست، اشتباه هست.

اضطراب پس از زایمان یک اختلال بسیار شایع هست که حتی بعضی متخصص ها، آن را برجسته تر و پررنگ تر از افسردگی پس از زایمان می دانند.

بسیاری از زنان بر این باورند که انتظار می رود هنگام مراقبت از کودک احساس اضطراب و نگرانی کنند و این کاملا طبیعی هست.

اگر چه بخشی از اضطراب در این دوره زمانی کاملا طبیعی و حتی ضروری هست، ولی هنگامی که افکار و رفتارهای اضطراب مانع از توانایی ما برای مراقبت از خودمان شود و ایجاد اختلال کند، این علامت اضطراب پس از زایمان محسوب می شود.

از نشانه های اضطراب پس از زایمان باید به نگرانی مداوم و نداشتن توانایی برای نشستن، خوابیدن یا خوردن اشاره کرد.

7 باور غلط و خطرناک درباره افسردگی پس از زایمان

۵- درست بعد از زایمان اتفاق می افتد

بسیاری از مادران جدید بعد از زایمان «گرفتگی خلق پس از زایمان» را تجربه می کنند که عموما شامل نوسان خلق و خوی، گریه کردن، اضطراب و مشکل خواب هست.

این حالت معمولا در دو تا سه روز اول پس از زایمان شروع می شود و ممکن هست تا دو هفته طول بکشد اما افسردگی پس از زایمان یک نوع افسردگی شدید و طولانی مدت هست که می تواند تا یک سال پس از زایمان طول بکشد.

معمولا زنان این دو را با هم اشتباه می گیرند. این مهم هست تازه مادرها بدانند که علایم این اختلال ممکن هست چند ماه پس از زایمان ظاهر و به مرور بدتر هم شود.

۶- مادر به فرزندش بی علاقه می شود

بعضی ها تصور می کنند که افسردگی پس از زایمان به این معنی هست که یک مادر، فرزندش را دوست ندارد.

افسردگی بعد از زایمان به این معنی نیست که یک زن چقدر یا چه اندازه کودکش را دوست دارد.

این یک وضعیت هست که توسط بسیاری از عناصر از جمله عوامل روان شناختی، بیولوژیکی و هورمونی به وجود می آید که تمام این عناصر نقش مهمی در ایجاد آن ایفا می کنند.

افسردگی در طول این دوره می تواند توانایی مادر را برای ارتباط و پیوند با کودک خود تحت تأثیر قرار دهد، اگرچه این به دلیل فقدان عشق مادر به فرزندش نیست.

۷- به خودی خود حل می شود

افسردگی پس از زایمان یک وضعیت و شرایط قابل درمان هست که باید به کمک یک متخصص سلامت روان، رسیدگی و درمان شود. زنان نباید اجازه دهند این احساسات و نشانه ها خود به خود و با گذشت زمان ناپدید شوند.

بنابراین توصیه می شود که اگر علایم و نشانه های افسردگی پس از زایمان در شما هر روز بدتر می شود، اگر مراقبت از کودک برای شما دشوار هست، اگر از انجام وظایف روزمره خود به سختی بر می آیید و به ویژه اگر شما در ذهن تان به آسیب رساندن به خود یا کودک تان می اندیشید در اسرع وقت به یک روان شناس مراجعه کنید تا مشکل تان حادتر نشود.

7 باور غلط و خطرناک درباره افسردگی پس از زایمان

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.